Jak to probíhalo v minulých letech?

První dětský kemp proběhl v r. 2014. Vytipovali jsme nejvhodnější, nebo alespoň jedno z nejvhodnějších dětských lyžařských středisek, Seiser Alm v Jižním Tyrolsku. Na velmi slunném horském plató se nacházejí široké a mírné sjezdovky obsluhované lanovkami s bezpečnostní zábranou pro děti, vesměs odpojitelné a pro děti mimořádně pohodlné a bezpečné. Začínalo se ale samozřejmě na lyžařském hřišti tamní školy Skischule Schlern 3000, kde se děti rozřadily do družstev. Jazykovou bariéru boural český učitel lyžování Láďa Janků, hlavní guru akce, který se svou přítelkyní učil děti lyžovat a italské instruktory češtinu – ukázalo se, že těch pár legračních slovíček lokálním instruktorům ke komunikaci s dětmi bohatě stačilo. Ostatně, pizzu i špagety, nejpoužívanější lyžařské termíny při výuce malých dětí, celkem dobře znali.

A netrvalo dlouho, i menší, tří- až čtyřleté děti byly schopny trávit dopoledne křižováním po středisku se svou skupinkou, trénováním všelijakých drilů, ale hlavně hraním si na lyžích. Jezdilo se v brankách i ve vajíčku, v terénu a jako hlavní pamlsek se ukázal překvapivě snowpark, kde roztomilá prťata sjížděla boule a hupy a absolvovala své první lyžařské skoky.

Když jsou děti spolu, je to radost sledovat. Jak se navzájem motivují, kolik ze sebe vydávají energie, co všechno dokážou… Včetně schopnosti zapomenout na rodiče. Díky tomu všemu nám starším zbyla spousta času na relax a meditaci v tamních gastronomicky vyspělých hospůdkách nad sklenkou Veneziana neboli Aperol Spritzu.

Obvykle děti lyžovaly s přestávkou na oběd celý den a ani jim nezbylo moc času na hotelový bazén. Ten ostatně blokoval i další program, dětská diskotéka nebo třeba návštěva vozového parku tamních rolbařů. Finále týdne probíhalo ve stylu čarodějnic – Seiser Alm je trochu čarodějnické středisko, na mnoha vrcholcích jsou čarodějnice i vysochány – a hlavně pak závodů, kdy děti s číslem na prsou proťaly startovní fotobuňku, aby po projetí slalomové tratě (na kterou se mimochodem celý týden trénovalo) projely cílovou čárou svého prvního skutečného lyžařského závodu. Do závodních branek nakonec vjeli také všichni dospělí.

Suma sumárum byl to krásný rodinný týden, kdy si dosyta zalyžovali jak děti, tak jejich rodiče (podnikli například celodenní výlet na Sella Rondu), tak všichni dohromady. Každý odjížděl spokojený za sebe i za celek. A tak by to asi při rodinném lyžování mělo být!

 

Po prvním ročníku proběhly ještě další dva, a to už pokaždé po dvou turnusech. Děti rostou a jejich schopnosti narůstají. Loni už některá družstva vyrazila skibusem do Val Gardeny, obvykle s cílem ve slavném snowparku pod Comici, kde je spousta hravých překážek včetně zabudovaného auta. Samostatnost dětí zároveň slibuje více možností pro celé rodiny, jejichž akční rádius se rok co rok zvyšuje. V Seiser Almu a okolních dostupných střediscích ale je a bude asi stále co k objevování…

Hlavní partner:

Partneři:

 

SNOW.cz - vše o lyžování

suedtirol-250px

Share This